Depilacja laserem IPL
Co tak naprawdę proponujemy i czym są zabiegi Depilacji IPL?
Depilacja IPL, nazywana również fotoepilacją jest jedną z najbardziej nowoczesnych i coraz popularniejszą metodą depilacji. Metoda IPL w przeciwieństwie do popularnych metod (depilacja mechaniczna, czy chemiczna np. woskiem) jest bezbolesna. Inaczej niż w depilacji laserowej ten zabieg medycyny estetycznej można stosować na skórę opaloną.
Na czym polega metoda depilacji IPL?
Depilacja IPL jest metodą wykorzystującą światło o wysokiej energii emitowane przez specjalnie stworzone źródło (wybrane długości fal świetlnych, emitowane w sposób pulsacyjny). Światło to jest pochłaniane przez barwnik zawarty wewnątrz włosa, który odpowiada za jego kolor (melanina), co prowadzi do zmiany energii świetlnej na energię cieplną. Powstałe ciepło powoduje zniszczenie mieszka włosowego, a tym samym zapobiega ponownemu odrastaniu włosów.
Warto tutaj zaznaczyć, że ta technika depilacji działa wyłącznie na włosy znajdujące się w określonej, aktywnej fazie wzrostu – tak zwanym anagenie. Fakt ten wymusza kilkakrotne powtórzenie zabiegów w celu usunięcia całości zbędnego owłosienia, gdyż w danym momencie tylko część włosów jest w odpowiedniej fazie wzrostu.
Jakie są zalety depilacji metodą IPL?
Zdecydowanie największą korzyścią depilacji IPL jest fakt, że pozwala ona na uzyskanie trwałego rezultatu, jakim jest usunięcie całości zbędnego owłosienia. Kolejną niewątpliwą zaletą metody IPL, odróżniającą ją od większości innych metod depilacji, jest to, że zabieg ten jest bezbolesny, co jest ważne szczególnie dla osób o skórze wrażliwej i delikatnej.
W ostatnim czasie na rynku kosmetycznym pojawiły się urządzenia, które umożliwiają wykonanie tejże depilacji samodzielnie w domu, co w połączeniu z deklarowaną przez producentów prostotą stosowania jest niewątpliwe wielką zaletą.
Dla osób, które po depilacji mechanicznej (maszynki do golenia, depilatory) lub chemicznej (woski, pianki) cierpią z powodu wrastających włosków i podrażnień skóry, które nie dość że są bolesne, to dodatkowo wyglądają nieestetycznie, depilacja IPL może być przyjemną odmianą, ponieważ przy jej stosowaniu powikłania te nie występują.
Przy użyciu fotoepilacji możliwa jest redukcja, czasami nawet całkowite usunięcie:
- stanów zapalnych skóry,
- pozapalnych przebarwień, będących skutkiem uprzedniego stosowania innych metod eliminujących niechciane owłosienie.
Inną zaletą jest to, że w porównaniu do depilacji laserowej, którą cechuje podobna skuteczność, metoda IPL ma szersze zastosowanie, co oznacza, że można ją używać w przypadku większej ilości fototypów skóry oraz koloru włosów (usuwa także włosy rude, siwe oraz jasne).
Dodatkowym plusem tej metody jest to, że możemy ją stosować również na skórze opalonej, która to jest przeciwwskazaniem do zastosowania lasera. Depilacja IPL jest również metodą znacznie tańszą od tej laserowej. Metoda IPL powinna być również satysfakcjonującym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które szukają rozwiązań trwałych, skutecznych a jednocześnie takich, które nie są czasochłonne – w tym przypadku pojedyncze zabiegi są zdecydowanie krótsze od tych przeprowadzanych przy użyciu lasera. Depilację IPL można zastosować w każdym miejscu na ciele – jedynym wyjątkiem są okolice oczu.
Jakie są wady fotoepilacji?
Warto pamiętać o tym, że do tej pory nikt nie wymyślił metody, która zapewni taki efekt już po pierwszym użyciu, dlatego za wadę można uznać konieczność kilkukrotnego powtarzania tego zabiegu w celu uzyskania trwałego efektu idealnie gładkiej skóry,
U niektórych pacjentów, z bardzo wrażliwą skóra istnieje ryzyko wystąpienia po zabiegu fotoepilacji zaczerwienienia skóry, ale jest to powikłanie stosunkowo rzadko odnotowywane.
Podczas wykonywania zabiegu u pacjentów cierpiących na niektóre choroby skóry:
- trądzik,
- grzybica,
- opryszczka,
Istnieje ryzyko, że zmiany chorobowe po depilacji IPL pojawią się ponownie (jeśli do tej pory były w fazie remisji) lub ich nasilenie zauważalnie się zwiększy. Bardzo ważne jest to, aby zabiegi fotoepilacji wykonywała osoba przeszkolona w tym zakresie i mająca odpowiednie doświadczenie, gdyż w przypadku przeprowadzania zabiegu przez osoby niewykwalifikowane, zdarzają się:
- poparzenia skóry,
- przemieszczenia barwnika,
- zmiany o charakterze pęcherzy.
Skóra może stać się nieestetycznie przebarwiona, ale także sucha, łuszcząca się i popękana. Możliwe jest również przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Niebezpieczne może być także poddawanie działaniu depilacji IPL występujących na skórze zmian o charakterze znamion, gdyż część z nich wykazuje cechy zmian przedrakowych i ich ekspozycja na używane podczas zabiegu światło może sprowokować lub przyspieszyć proces powstawania nowotworu skóry.
Czy istnieją przeciwwskazania do depilacji IPL?
Tak jak w przypadku każdego innego zabiegu, tak i w przypadku depilacji metodą IPL istnieją pewne grupy osób, u których nie można jej wykonywać nigdy, albo przez pewien określony przedział czasu. Najczęściej ograniczenia w stosowaniu danej metody wynikają ze stanu zdrowia osoby, u której dany zabieg ma być wykonany lub ze względu na przyjmowane przez nią leki. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do stosowania depilacji metodą IPL należą:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroby takie jak cukrzyca, opryszczka, padaczka, choroby nowotworowe (w tym czerniak, również u osób z najbliższej rodziny), niektóre choroby dermatologiczne (łuszczyca, bielactwo),
- występujące kiedykolwiek niepożądane odczyny związane z ekspozycją na światło, w tym fotoalergia, czy pokrzywka świetlna,
- zmiany będące efektem infekcji toczącej się w obszarze skóry, który ma zostać poddany zabiegowi, ale również rany, oparzenia, czy wypryski,
- ciała obce – czyli na przykład wszczepione silikonowe wkładki, wypełniacze, metalowe implanty, ale także rozrusznik serca, czy też sztuczna zastawka,
- przyjmowanie leków wykazujących działanie światłouczulające – tetracykliny, gryzeofulwina, psolareny, niektóre leki przeciwdepresyjne, leki cytostatyczne, leki stosowane w przypadku arytmii serca,
- stosowanie ziół takich jak dziurawiec i nagietek – w postaci herbatek ziołowych, kremów,
- kosmetyki – preparaty zawierające retinol, witaminę C, beta – karoten, kwasy owocowe, ale również samoopalacze,
- alkohol – nie można go spożywać dzień przed i dzień po zabiegu,
- osobnicza skłonność do tworzenia zmian skórnych o charakterze bliznowców,
- przeciwwskazanie czasowe do wykonywania depilacji IPL stanowią również niektóre zabiegi kosmetyczne – depilacja mechaniczna, laserowa dermabrazja oraz peelingi chemiczne, zwłaszcza te głębokie.